Wakacje już za chwilę się rozpoczną, ale Wolontariusze z ZSA nie próżnują ,tylko po raz kolejny wybrali się z wizytą do schroniska dla zwierząt w Kłodzku prowadzonego przez Fundację „Pod Psią Gwiazdą” , która czynnie zajmuje się pomocą zwierzętom bezdomnym.

Przed wyjazdem została zorganizowana zbiórka pożywienia dla zwierząt ze schroniska. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję przynosić karmę, koce, a nawet zabawki. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz pracowników szkoły, udało nam się zebrać dużą ilość pokarmu zarówno dla psów jak i dla obecnych w schronisku kotów. Za wszystkie dary bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy. Podczas wizyty mieliśmy możliwość zobaczyć jak wygląda życie zwierząt w schronisku oraz ile ciężkiej pracy wkładają osoby, które się nimi zajmują. Na samym początku opiekun zapoznał nas z funkcjonowaniem instytucji oraz z podopiecznymi, przedstawiając nam ich historie, bardzo często bolesne i niezwykle smutne. Wskazał, że : ,,Każdy zwierzak, który do nas trafia ma swoją własną historię, niektóre z nich, wciąż nie mogą zapomnieć o trudach z jakimi przyszło im się mierzyć.”
Pomimo swojej traumatycznej przeszłości większość „psiaków” wykazywała niesamowitą radość oraz energię, niektóre potrzebowały trochę więcej czasu , aby przełamać swoją nieśmiałość, jednak po chwili okazywały się być bardzo towarzyskie i skore do przebywania z ludźmi.  Poza zapoznaniem się z pracą opiekunów, mieliśmy również szansę na krótki moment wcielić się w ich rolę i zabrać „psiaki” na spacer. Każdemu z nas przydzielono podopiecznego, z którym mogliśmy spędzić więcej czasu. Jak się okazało, każdy z nich ma niepowtarzalny, psi charakter.

Poza przyjemnością jaką sprawiła nam pomoc w schronisku , otrzymaliśmy również bardzo ważną lekcję: Posiadanie psa czy kota to nie jest tylko przyjemność, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Jestem przekonana, że gdyby każdy zdawał sobie z tego sprawę, zwierzęta nie musiałyby przebywać w takich miejscach.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia schroniska oraz do włączenia się w przyszłym roku szkolnym w zbiórkę darów dla zwierząt. Może ktoś z Was zdecyduje się na adopcję? W schronisku na dom pełen miłości i bezpieczeństwa czeka wiele psów i kotów J .

Natalia Bożek-

uczennica klasy II TAG