24. lutego w Zespole Szkół Agrotechnicznych działo się coś niezwykłego – uczniowie klas mundurowych ubrani byli nieprzepisowo, dziewczyny miały wyzywający makijaż, a na korytarzu panowała atmosfera napięcia. Tak wszystko wyglądało na pierwszy rzut oka. Ale uchylając rąbka tajmenicy zdradzimy, że za wszystkim stały osoby zaangażowane w realizację projektu pn. Lepszy w zawodzie, bardziej mobliny w życiu w ramach programu Leonardo da Vinci. Zatem munudrowi przyodziali się w barwy narodowe Niemiec, dziewczyny pomysłowo pomalowały usta na trzy kolory (również w barwach niemieckich), a atmosfera spowodowana była przygotowywaniem wszystkich przedsięwzięć zaplanowanych na ten dzień.

            Jednym z nich był szkolny konkurs wiedzy o kulturze Niemiec pn. Znam sąsiada. Uczniowie wypełniali test w parach; na 25 pytań mieli 15 minut, więc trzeba się było wykazać refleksem i wiedzą. Na najlepszych czekały nagrody w postaci słodyczy znanych niemieckich marek. Najlepsi okazali się Justyna Martynowicz, Paulina Wiewióra, Kamil Salbierz, Tomasz Pieróg, Kamil Stępnik oraz Patryk Pelczarski.

            Przy okazji Dnia Niemieckiego odbyły się również projekcje filmów niemieckich, bądź dotyczących Niemiec. Dobrą lekcją dla młodzieży z pewnością był film pt. Good bye, Lenin!

            Przez cały dzień promowano Niemcy także w sklepiku. Tego dnia bowiem nie można było złożyć zamówienia inaczej, jak tylko po niemiecku :) Serwowano słynny niemiecki Bratwurst, a chętnych na spróbowanie tego przysmaku było sporo. Ponadto sklepik ozdobiony był napisami w języku niemieckim. Podczas długiej przerwy w pokoju nauczycielksim zaserwowano przepyszny i równie przepysznie udekorowany tort – w polewach ilustrujących niemieckie barwy narodowe.

            Należy podkreślić, że promocja projektu Leonardo da Vinci i związanego z tym wyjazdu na staż odbywa się w szkole już od paru miesięcy. W ramach uczestnictwa wszystkich uczniów w tym przedsięwzięciu grupa mieszkająca w internacie szkoły przygotowała ciekawe plakaty promujące kulturę Niemiec oraz sam projekt.

            Dodamy jeszcze, że na praktykę zagraniczną do Kollitsch uczniowie wyjeżdżają już 09. marca. Przygotowania do wyjazdu idą pełną parą. Zapraszamy do śledzenia kolejnych etapów projektu. Relacja ze stażu uczniów już niebawem!