Dziś odwiedzamy już ostatni z hoteli w saksońskim Oybin, w którym na miesięcznych praktykach zawodowych na kierunku "gastronomia" oraz "hotelarstwo" przebywają uczniowie z ZSP w Biedrzychowicach i ZSA w Bożkowie. Naturparkhotel "Haus Hubertus", malowniczo położony na skraju miejscowości, tuż obok lasu i turystycznych szlaków, jest zarazem główną bazą noclegową dla grupy naszych tegorocznych praktykantów. W "Haus Hubertus" uczą się wspólnie Justyna Wolny i Wojciech Wiśniewski ze szkoły w Bożkowie oraz Klaudia Słapek i Klaudia Brodowska z Biedrzychowic.

"Praktyka umożliwia poznanie prawdziwej pracy i życia hotelu, poza salą szkolną. Widzimy, jak naprawdę działa hotel i restauracja, co dzieje się na zapleczu. Szczególnie spodobało mi się kelnerstwo. W hotelu panuje miła atmosfera. Pracują tu fajni ludzie" - ocenia pobyt Wojtek Wiśniewski.

Dobrą atmosferę podkreśla podkreśla też Klaudia Brodowska ze szkoły w Biedrzychowicach. "W naszym hotelu pracuje kilka osób z Czech. Dowiedziałam się, jak pracuje recepcja i jakie są wykorzystywane programy komputerowe. Opanowałam też podstawy kelnerstwa, w tym noszenie tacy z napojami. Teraz profesjonalnie ścielę łóżka".

"Spotkaliśmy tu sympatycznych ludzi. Nauczyłam się obsługi kelnerskiej, w tym jednoczesnego noszenia na serwisie 3 talerzy z potrawami, oraz nowych technik składania serwetek. Przełamałam barierę językową. Rozumiem teraz więcej po niemiecku. W czasie praktyki przyjmowałam samodzielnie zamówienia na napoje. Podoba mi się okolica i ładne widoki" - mówi Klaudia Słapek z Biedrzychowic.

Z pobytu w Niemczech jest zadowolona także Justyna Wolny z Bożkowa. "Warto uczestniczyć w takich praktykach, ponieważ można zdobyć nowe, przede wszystkim praktyczne umiejętności zawodowe. W naszym hotelu jest międzynarodowo, pracują tu osoby z Czech. Panuje bardzo rodzinna, życzliwa atmosfera. Szczególnie podoba mi się obsługa kelnerska".

Więcej informacji nt. hotelu "Haus Hubertus": www.naturparkhotel-oybin.de

Praktyka jest organizowana przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”, we współpracy z ABS Robur GmbH Zittau oraz ZSP w Biedrzychowicach i ZSA w Bożkowie, w ramach projektu „Specjalistyczna praktyka zawodowa z zakresu gastronomii, hotelarstwa i architektury krajobrazu dla uczniów szkół zawodowych z Dolnego Śląska w Saksonii (Niemcy)” (numer: 2017-1-PL01-KA102-038003).

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+